Střevo není tabu

Snad vždycky jsem si myslela, že trávicí trakt ovlivňuje víc než jen zpracování potravy. Jeho stav se odráží třeba na naší náladě. Však kdo by neměl špatnou náladu, když ho svírají křeče v břiše při nadýmání? Nebo jaké pocity člověka provází ve společnosti, když to v něm bublá? Studium výživy člověka  mi postupně dávalo za pravdu a přidávalo další souvislosti mezi trávicím traktem a dalšími ději v těle. Například kdo ví, že většina imunitního systému se vyskytuje právě ve střevě? Že tlusté střevo obydlují bakterie, které jsou pro naše tělo nezbytné? A že bychom se o své zažívání měli správně starat a nestydět se, pokud je s ním něco v nepořádku? Proto jsem si s velkým nadšením pořídila knížku, jejímž cílem je stávající situaci trošku změnit a přinést veřejnosti představu o tom, co všechno pro nás střevo znamená. Poodkrýt pro někoho nepříjemné téma zažívání a ukázat, že se jedná o přirozenou a velmi důležitou součást života. Vážení čtenáři, představuji vám knížku mladé německé vědkyně Guilie Endersové – Střevo není tabu.

knihaV knize se s lehkou nadsázkou dočtete o anatomii trávicího ústrojí, o důležitosti vyměšování, o spojitosti mezi střevem a mozkem (velmi zajímavé!) a v neposlední řadě kniha důkladně rozebírá existenci a význam střevní mikroflóry.

Na tomto místě bych se s vámi ráda podělila o svůj první dojem. Knihu jsem četla po návratu z Thajska, kde na veřejných toaletách najdete nám běžně známou mísu, jinde zas tzv. turecký záchod. Hned na začátku knihy mě tedy zaujal popis vyměšování a srovnání těchto dvou toalet, respektive poloh našeho traktu při jejich používání. Autorka uvádí, že je pro tělo přirozenější pozice v podřepu, kdy není trakt nijak zablokován a člověk se řádně vyprázdní. Naopak sezení na míse střevo více zatěžuje. Řekla bych, že pro nás, kdož jsme vychováni v kultuře sedacích mís, je to skutečně překvapivé zjištění. Nebojte se, autorka dále nabízí řešení, jak správně použít běžnou mísu a nezatěžovat svůj trakt.

To je pouze ukázka z prvních pár stran. Kniha je plná zajímavostí a nabízí čtenáři jiný, velmi otevřený pohled na věc. Určitě doporučuji si ji přečíst a popřemýšlet nad předloženými informacemi.