Den pí

Pro nadšence přináší 14. březen příležitost k oslavě jedné z matematických konstant. Jedná se o mezinárodní Den pí.

Datum vzniklo na základě výpočtů (jak taky jinak, že?). Toto samotné sdělení nás, nematematiky, možná nijak neosloví. Z pohledu nutriční terapeutky je však zajímavá informace o tradiční oslavě Dne pí. Na počest Ludolfova čísla je konzumován kulatý koláč. Pátrala jsem nad důvodem, proč je číslo spojeno s koláčem a vysvětlení je prosté. Pí se používá při výpočtu obvodu kruhu – odtud pochází tvar. Koláč se v angličtině vysloví stejně jako číslo Pí. Prostředkem oslav se logicky stává kulatý koláč.

images

Při pátrání po receptu na Pí koláč je vidět, že fantazii se meze nekladou. Co takhle dnešní den oslavit vhodnější variantou koláče. Zkoušeli jste už mrkvový dort?

Ingredience
5 ks vajec, 120 g jemného třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 citron, 500 g jemně nastrouhané mrkve, 200-250 g mletých vlašských ořechů, 120 ml slunečnicového oleje, 200 g jemně mleté pšeničné celozrnné mouky, 20 g jedlé sody, 1/2 lžičky soli, dle chuti rozinky či brusinky

Postup
Celá vejce ušleháme s cukrem, vmícháme citronovou kůru i šťávu a postupně přidáváme ostatní ingredience (olej, mrkev, ořechy, mouku smíchanou s jedlou sodou a sůl). Dobře promícháme a vlijeme do formy. Pečeme při 165-170°C asi 50 minut. Jakmile se těsto nelepí na zapíchnutou špejli, je upečeno.

Přeji dobrou chuť.

mrkev